ODNOWA-ZDROWIA
 
Joanna Marcisz

                         Dietetyka, Refleksologia.

 

 

 

Świecowanie uszu

Główna

 
ŚWIECOWANIE USZU


   Świecowanie uszu jest metodą znaną już w czasach starożytnych w Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Świecowanie w czasach starożytnych, było stosowane za pomocą odpowiednio przygotowanych muszli ślimaka.

   W dzisiejszych czasach Amerykańscy Indianie: Hopi i Cherokce oraz Indianie z Meksyku wciąż używają świecowania jako środka leczniczego. Indianie Hopi charakteryzowali się rozległą wiedzą dotyczącą różnych metod leczniczych oraz wielkim rozwojem duchowym.

Ta naturalna metoda znalazła uznanie również w Europie, dzięki skutecznemu działaniu i prostocie stosowania. Wiedza na temat ziołowych świec przywędrowała do Europy wraz z Indianami Hopi.

Obecnie, świece uszne wykorzystywane do terapii, to cienkościenna delikatna rurka o długości około 30 cm. Świece tworzą naturalne pasemka włókna lnianego nasączonego woskiem pszczelim lub ekstraktem miodu i olejkami ziołowymi.


Przebieg zabiegu świecowania uszu

   Zabieg świecowania polega na włożeniu do ucha (niezbyt głęboko) świecy i zapaleniu jej. Po chwili świeca przestaje płonąć, a zaczyna się żarzyć.
Kanał słuchowy zostaje delikatnie ogrzany i tworzy się w nim podciśnienie, które wyciąga wszelkie osady, zanieczyszczenia oraz nadmiar woskowiny.
Takie zabiegi zalecane są nie tylko jako sposób na czyszczenie uszu, ale również jako metodę, która pomaga pozbyć się rozmaitych dolegliwości.
Krążące ciśnienie (tzw. prąd ciśnienia) dostarcza stężoną parę olejków, wzbogaconą ziołowymi substancjami do wnętrza ucha.

   W wyniku tego następuje efekt uzdrowienia podrażnionych stref. Co istotne działanie prądu podciśnienia, wyciąga osady i zanieczyszczenia z ucha. Podczas procesu spalania, nagrzewająca się blaszka przenosi łagodny, uspokajający prąd ciepła i olejków ziołowych do wnętrza ucha.
Lokalnie dostarczane ciepło powoduje stymulację obwodowego ciśnienia krwi, które wzmacnia immunologiczny system obrony danego miejsca oraz zwiększa częstość krążenia limfatycznego, świece aktywizują i udrażniają węzły chłonne, limfę, usprawniają procesy metaboliczne. Ciepło stymuluje punkty energetyczne ucha i powoduje prawidłowy obieg energii, działa na zakończenia nerwów oddziałując na mało dostępne części układu słuchu. Zabieg świecowania trwa około pół godziny.

W celu głębszego zrelaksowania się zamykamy oczy i wsłuchujemy w muzykę relaksacyjną.

Po skończonym zabiegu zostaje zgaszona świeca, a jej niedopałki rozwija się i sprawdza zawartość w resztce rurki - powinny znajdować się: popiół oraz zanieczyszczenia i osady z ucha.

Duża ilość pacjentów opisuje odczucia po zabiegu, jako obniżenie ciśnienia i "lekkość" w okolicach uszu i głowie, jest to początkowy efekt zabiegu.

Po zabiegu świecowania osoba powinna poleżeć kilka minut, zamknąć oczy i zrelaksować się, przed wyjściem na powietrze należy zabezpieczyć uszy wacikami przed wiatrem i ewentualnym zimnem. Nie należy tego dnia brać prysznica ani myć głowy.

Zabieg jest bardzo przyjemny, relaksujący i odprężający.

Wskazania do zabiegu świecowania

• zalęgająca woskowina, szumy w uszach
• zespół przewlekłego zmęczenia
• bóle głowy i migreny
• przewlekłe stany zapalne zatok (czołowych, nosowych)
• nieżyty śluzówki nosa
• przeziębienie
• przewlekłe stresy
• kłopoty z zasypianiem i bezsenność
• nieumiejętność relaksowania

Chociaż świecowanie uszu należy do naturalnych i skutecznych zabiegów są również i przeciwwskazania do jego zastosowania.

Przeciwwskazania do zabiegu świecowania

• uczulenie na produkty pszczele
• stany zapalne ucha
• niepełna błona bębenkowa ucha
• choroby zakaźne
• ostre stany zapalne w obrębie głowy
• podwyższona temperatura
• nowotwory mózgu
• zdiagnozowania tętniaków naczyń krwionośnych mózgu
• urządzenia w uchu
• zalanie uszu wodą
• urazy głowy, w tym operacje głowy
• urazy ucha, w tym operacje ucha
• ropny wyciek z ucha

Zasady, ilość i częstotliwość wykonywania zabiegów

Podczas jednego świecowania zabieg przeprowadza się w obydwu uszach, jedno po drugim. Osoba, u której przeprowadzany jest zabieg świecowania leży na jednym z boków, w wygodnej pozycji, z podłożoną pod głowę poduszką, w taki sposób, aby kanał w uchu był w pionowej pozycji do włożonej do otworu usznego świecy. Terapeuta rozmasowuje ucho, po czym wkłada do niego świecę częścią nie płonącą. Po jej wypaleniu się wyciąga ją z ucha, oczyszcza otwór uszny patyczkiem do nosa. Następnie osoba poddawana zabiegowi kładzie się na drugim boku i procedura jest powtarzana w przypadku drugiego ucha.

Jak wspomniane zostało już wcześniej, podstawową zasadą świecowania, jest wykonanie zabiegu na obu uszach, gdyż zabieg wyrównuje ciśnienie i chociaż może być chore tylko jedno ucho, to wykonujemy zabieg na obydwu.

Optymalnie zabiegi powtarza się co 2 dni stosując zasadę trzech zabiegów w tygodniu: zabieg, dwa dni przerwy, zabieg, znowu dwa dni przerwy i trzeci zabieg.
Robi się tak dlatego że zabieg uzdrawiania za pomocą świec Indian Hopi jest zabiegiem delikatnym, ale o wydłużonym działaniu nie ma więc potrzeby wykonywać go codziennie.
Dajemy czas aby pozostałe w uchu substancje wykonały swoją pracę. Czas ich działania jest co najmniej dwudniowy i dopiero po tym czasie wskazane jest wykonywanie kolejnego zabiegu.

Czemu minimalna seria zabiegów wynosi trzy? Otóż zdarza się, że już po pierwszym, widać wyraźne wyniki świecowania, ale zdarza się, że dopiero po drugim lub trzecim następuje wyraźna poprawa. Nawet gdy dolegliwość ustąpi już po pierwszym świecowaniu, to należy utrwalić to działanie.

Musimy sobie zdać sprawę, że ilość kolejnych zabiegów zależy od stopnia poprawy, a więc musi to być uzgodnione z osobą poddaną świecowaniu. Schorzenia, takie jak katar czy inne drobne sprawy usuniemy pierwszą serią zabiegów, przewlekle sprawy wymagają 7 lub więcej zabiegów.

W przypadku świecowania można wykonać od min. 3 do 7 zabiegów.
Zabiegi wykonuje się co 2- 4 dni

   Świecowanie uszu to zabieg, który każdy powinien zrobić sobie przynajmniej raz na pół roku, żeby przeczyścić uszy. Metodami domowymi nie da się tego, niestety, dobrze zrobić, a patyczki, które teoretycznie mają do tego służyć, tylko wpychają brud głębiej.

Podczas trwania zabiegu pacjent całkowicie się wycisza i relaksuje. Zdarza się, że niektórzy pacjenci, zwłaszcza znerwicowani i przepracowani, żyjący w ciągłym stresie, w czasie zabiegu przysypiają, a nawet zapadają w sen.

O mnie

 

Dietetyka
 

Refleksologia
 

Modelowanie
   sylwetki
 

Masaże
 

• Świecowanie
   uszu

 

Konchowanie
   uszu

 

Energoterapia
   Reiki

 

Zabiegi
wspomagające
odchudzanie

 

Cennik

Galeria

Kontakt