ODNOWA-ZDROWIA
 
Joanna Marcisz

                         Dietetyka, Refleksologia.

 

 

 

Refleksologia

Główna

 
     Stopy prowadzą nas przez całe życie. Są odbiciem naszego stanu zdrowia i stylu życia. Potrafią sporo powiedzieć o dolegliwościach i chorobach, które nam doskwierają. Wiele schorzeń zaczyna się bowiem od stóp, a w wielu przypadkach schorzenia organów znajdą odzwierciedlenie właśnie w stopach.

… skąd znamy refleksologię ?

     Refleksologia stóp to prastara terapia, znana i praktykowana na świecie od tysiącleci.
Narodziła się około 5000 r. p.n.e. w Chinach. Natomiast pierwszy dowód na stosowanie zabiegu refleksologii znaleziono w Sakkarze w Egipcie i pochodzi on z 2500-2330 r. p.n.e. Dowodem tym, jest relief z grobowca wezyra Ankhma-Hora, przedstawiający dwóch ciemnoskórych mężczyzn zajmujących się rękami i stopami dwóch innych osób o jaśniejszej karnacji. Postawiony wysoko
w hierarchii duchownej Ankhma-Hor był jedną z najważniejszych postaci na dworze króla.
Jego grobowiec odkryto w 1899 r. a z powodu wielu reliefów ściennych przedstawiających sceny medyczne nazywano go "grobowcem lekarza".

     Obecnie rozpowszechniona jest metoda refleksologii Eunice Ingham. Jest Ona autorką opracowania Oryginalnej Metody Ingham, poważanej i polecanej przez świat lekarski i naukowy.

... na czym polega refleksologia ?

     Zabieg refleksologii polega na stymulowaniu poprzez ''chodzenie'' i ucisk kciuka i palców odpowiednich punktów na stopie tzw. refleksów. Celem refleksologii jest pobudzenie
w organizmie jego wewnętrznych siły i uaktywnienie procesów, które zapewnią powrót organizmu do naturalnej równowagi fizjologicznej: fizycznej i emocjonalnej. Każdemu z pobudzanych punktów odpowiada określony organ, narząd lub część ciała. Odpowiednik osłabionej części ciała może być na stopie np. bardziej wrażliwy, czy pogrubiony. Poprzez uciskanie tych miejsc zostaje pobudzona stymulacja organizmu do uregulowania zaburzonych funkcji oraz uaktywniona praca określonych narządów.
Dzięki odpowiedniej metodzie ucisku za pomocą kciuka i palców, refleksologia pomaga w obniżeniu stresu i napięcia nerwowego, poprawia krążenie krwi i limfy, wspomaga odblokowanie impulsów nerwowych, oraz pomaga w naturalnym przywracaniu równowagi organizmu.
     Terapia refleksologiczna opiera się na założeniu, że organy współdziałają ze sobą dla dobra całego organizmu.
     Refleksologia nie diagnozuje chorób, ani nie leczy objawowo. Pomaga odnaleźć źródło problemu w bezpieczny sposób.

... kto może ?

     Osoby ceniące naturalne i całkowicie bezpieczne metody terapeutyczne. Refleksologia jest dla każdego, kto chce pozostać zdrowy i przez pobudzenie swoich naturalnych sił witalnych chce doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi. Refleksologia nie tylko przeciwdziała chorobom, ale też można ją stosować przy pierwszych oznakach problemów, nie dopuszczając do ich rozwoju.

... a kto nie powinien ?

     Refleksologii nie stosuje się przy ciężkich chorobach infekcyjnych, zapaleniu żył i układu limfatycznego, chorobach wymagających operacji, złamaniach lub uszkodzeniach stóp, które uniemożliwiają ucisk. Nie stosowana jest również przy silnych depresjach czy zagrożonej ciąży.

... pierwszy zabieg refleksologii z konsultacją...

     Pierwszy zabieg, to konsultacja podczas której terapeuta prowadzi rozmowę, ocenia stopy poprzez wykonanie zabiegu i zakłada kartę. Ma ona na celu zapoznanie się terapeuty z dolegliwościami klienta i ustalenie procesu i czasu terapii.
Liczba zabiegów w serii i czas zabiegu dobierane są indywidualnie i są uzależnione od potrzeb oraz stanu zdrowia i kondycji pacjenta.

... jak często ?

     Jak każda metoda terapeutyczna wymaga systematyczności. Aby odnieść rezultaty, tak samo
i w refleksologii wymagane jest odbycie serii zabiegowej.
Zaleca się serię z 10 zabiegów refleksologii. Na początku, w zależności od problemu z jakim pacjent przychodzi, optymalnie wykonuje się zabiegi 2-3 razy w tygodniu, następnie stopniowo wydłuża się odstępy czasowe między nimi do 1 zabiegu w tygodniu, a dla podtrzymania efektów
do 1 zabiegu w miesiącu.

... co po zabiegu?

     Refleksologia pobudza organizm. Objawy, które pojawią się podczas serii zabiegowej, będą bezpośrednio wynikać z tego procesu. Po pierwszych kilku zabiegach (najczęściej 1-2) mogą pojawić się objawy takie jak podwyższona temperatura, kaszel, mętny mocz, dreszcze, wydzielina z nosa lub gardła. Są one związane z usuwaniem toksyn przez organizm i nie powinny niepokoić. Może pojawić się atak dawno zaleczonej choroby lub nasilą się dolegliwości już istniejące, do których już się przyzwyczaiłeś i nie zauważasz ich. Z czasem, gdy organizm zaczynie pracować sprawnie wszystko się unormuje, poprawi się nastrój, wzrośnie odporność na stresy i infekcje oraz uspokoją się bóle i napięcia.

... I pamiętajmy !

     że refleksologia jest jedną z metod holistycznej terapii - traktującej człowieka, jako jedność duszy, ciała, umysłu i emocji - jest prosta, skuteczna i pozbawiona niekorzystnych dla organizmu efektów ubocznych. Pobudza i stymuluje drzemiące w organizmie każdego człowieka mechanizmy samoregulacji, samoregeneracji.


WPŁYW REFLEKSOLOGII W PROBLEMACH Z NADWAGĄ

Trudności z pozbyciem się nadwagi pomimo stosowania różnych diet, ciągła walka o dobrą sylwetkę i powracający efekt jo-jo, świadczą między innymi o spowolnionej pracy układu pokarmowego. Refleksologia pomaga odblokować odpowiednie receptory organizmu przez co, przyspiesza działanie diety, zmniejsza ociężałość brzucha i jelit.

Korzystnie wpływa na stymulację mózgu, dzięki czemu pomaga zmienić nastawienie do jedzenia i radzenia sobie z napadami głodu. W łagodniejszy sposób pozwala przejść przez dietę i wyrobić nawyki odpowiedniego odżywiania.


Dajmy szansę naszym stopom, aby były szczęśliwe ! 

O mnie

 

Dietetyka
 

• Refleksologia
 

Modelowanie
   sylwetki
 

Masaże
 

Świecowanie
  
uszu

 

Konchowanie
   uszu

 

Energoterapia
   Reiki

 

Zabiegi
wspomagające
odchudzanie

 

Cennik

 

Kontakt